مقاله ها, تجربه مشتری, مرکز تماس

VoIP چیست؟ تلفن تحت شبکه چیست؟

VoIP چیست؟ تلفن تحت شبکه چیست؟

VoIP چیست؟ تلفن تحت شبکه چیست؟

VoIP

آنچه خواهیم خواند

VoIP چیست؟ در پاسخ باید گفت که تلفن VoIP یا Voice over Internet Protocol یک تلفن اینترنتی است که بر روی شبکه های اینترنتی IP کار می کند و پیام های صوتی را از طریق اینترنت رد و بدل می کنند. چند سالی است که با ورود تکنولوژی و فناوری به حوزه های مختلف کسب و کار و زندگی مردم، تلفن های اینترنتی جایگزین تلفن های سنتی یا آنالوگ شدند. شاید به زبان ساده تر باید گفت که ویپ روشی برای تبدیل سیگنال های صوتی آنالوگ یک مکالمه تلفنی به داده های دیجیتالی است که از طریق شبکه اینترنت به سراسر دنیا متصل می شوند. این تلفن ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آن چه از پیش روی شما می گذرد در مورد " VoIP چیست؟ " است، ما در شرکت هاوش تلاش می کنیم راهنمای خوبی برای تمام کسب و کارهایی باشیم که قصد دارند از خدمات مرکز تلفن و امور مربوط به مشتریان استفاده کنند.

تلفن تحت شبکه

معنی VoIP

VoIP چیست؟ و به چه معناست. ویپ به معنای انتقال صدا و محتوای چند رسانه ای از طریق اتصال به اینترنت است. ویپ به کاربران این امکان را می دهد که از رایانه، تلفن هوشمند، سایر دستگاه های تلفن همراه استفاده کنند. تلفن VoIP یک فناوری مفید هم برای مشتریان است و هم برای شرکت ها و کسب و کارها، زیرا دارای ویژگی هایی هستند که در سرویس های تلفن رایج و سنتی یافت نمی شود. این ویژگی ها می تواند شامل: ضبط تماس، شناسه تماس، گیرنده سفارشی و پست صوتی به ایمیل باشد. باید در نظر داشت که این تلفن تحت شبکه (آی پی فون) بعنوان راهی برای یکسان سازی ارتباطات مفید است.
این تلفن ها مانند یک تلفن معمولی کار می کند، ولی به جای سیم کشی تلفن از اتصال اینترنت استفاده می کند. VoIP توسط گروهی از فناوری ها و روش های مورد استفاده برای ارائه ارتباطات صوتی از طریق اینترنت، از جمله شبکه های محلی سازمانی یا شبکه های گسترده فعال می شود.
یک سرویس VoIP صدای کاربر را از سیگنال های صوتی به داده های دیجیتال تبدیل می کند و سپس آن داده ها را از طریق اینترنت ارسال می کند. اگر کاربر دیگری از یک شماره تلفن معمولی تماس بگیرد، سیگنال قبل از این که به آن کاربر برسد، دوباره به سیگنال تلفن تبدیل می شود.
ویپ همچنین می تواند مسیریابی تماس های ورودی و خروجی را از طریق شبکه های تلفن موجود انجام دهد. با این حال، برخی از خدمات VoIP ممکن است فقط از طریق کامپیوتر کار کند.

VoIP چیست

نقش VoIP در ارتباطات یکپارچه

ویپ فناوری های ارتباطی را در یک سیستم یکپارچه ادغام می کند، بدین معنی که می تواند چندین روش ارتباطی صوتی، تصویری یا متنی را فعال کند. این می تواند به ویژه برای مشاغل مفید باشد، بنابراین تیم ها برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر نیازی به کار با چندین برنامه مختلف ندارند.
VoIP این شبکه را با امکان برقراری تماس و برگزاری کنفرانس های وب و با استفاده از دستگاه هایی مانند رایانه، تلفن های تحت شبکه هوشمند یا سایر دستگاه های تلفن همراه ایجاد می کند.

ویژگی های ویپ

برخی از ویژگی های رایج ویپ شامل موارد زیر است:

• تماس های صوتی
• تماس های تصویری
• پست صوتی
• پیام رسانی فوری
• چت های تیمی
• پست الکترونیک
• پیامک زدن
• برنامه های موبایل و دسکتاپ و...

تجهیزات تلفن VoIP

تجهیزات مرکز تلفن تحت شبکه  (VoIP) همراه دو نوع است، تلفن های اصلی VoIP مبتنی بر سخت افزار و مبتنی بر نرم افزار.
یک تلفن VoIP مبتنی بر سخت افزار شبیه یک تلفن سیمی یا بی سیم سنتی است و دارای ویژگی های مشابهی مانند بلندگو یا میکروفون، صفحه لمسی و نمایشگر شناسه تماس گیرنده است. تلفن های VoIP همچنین می توانند پست صوتی، کنفرانس تماس و انتقال تماس را ارائه دهند.
تلفن های آی پی مبتنی بر نرم افزار، همچنین بعنوان تلفن های نرم افزاری شناخته می شوند، بعضی از نرم افزارها که روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه نصب می شوند کاربری تماس های هوشمند را دارد. رابط کاربری تلفن نرم افزاری اغلب شبیه یک گوشی تلفن با صفحه لمسی و نمایشگر شناسه تماس گیرنده است.
یک هدست مجهز به میکروفون برای برقراری تماس به رایانه یا دستگاه تلفن همراه متصل می شود. کاربران همچنین در صورت داشتن میکروفون و بلندگوی داخلی می توانند از طریق رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود تماس برقرار کنند.

تلفن تحت شبکه چیست

کارکرد VoIP

سرویس های ویپ صدای کاربر را از سیگنال های صوتی به داده های دیجیتال تبدیل می کنند، که در آن داده ها از طریق Wi-Fi برای یک کاربر یا گروهی از کاربران ارسال می شوند. برای انجام این کار، VoIP از کدک ها استفاده می کند.
کدک ها یک فرایند مبتنی بر سخت افزار یا نرم افزار هستند که حجم زیادی از داده های ویپ را فشرده یا از حالت فشرده خارج می کنند. کیفیت صدا ممکن است هنگام استفاده از فشرده سازی کاهش یابد، ولی فشرده سازی نیاز به پهنای باند را کاهش می دهد. فروشندگان تجهیزات نیز از کدک های اختصاصی خود استفاده خواهند کرد.
فرایند ارسال داده به سایر کاربران شامل کپسوله کردن صدا در بسته های داده، انتقال بسته ها از طریق شبکه IP و بازگرداندن بسته ها به صوت در انتهای دیگر اتصال است.
در شبکه های سازمانی یا خصوصی، کیفیت خدمات معمولا برای اولویت بندی ترافیک صوتی بر برنامه های غیر حساس و برای اطمینان از کیفیت صدای قابل قبول استفاده می شود.
اجزای اضافی یک سیستم ویپ معمولی شامل یک مبادله شعبه خصوصی (PBX) تلفن IP برای مدیریت شماره تلفن کاربر، دستگاه ها، ویژگی ها و مشتریان است. درگاه های این تلفن ها برای اتصال شبکه ها و ارائه خطا یا قابلیت بقا در صورت قطع شبکه و کنترل کننده های مرزی همچنین برای تامین امنیت، مدیریت خط مشی تماس و اتصالات شبکه فعالیت دارند.
علاوه بر آن یک سیستم ویپ می تواند شامل پایگاه های اطلاعاتی ردیابی مکان برای پلتفرم های مسیریابی و مدیریت تماس (911، E911 پیشرفته) باشد. این امر می تواند آمار عملکرد تماس را برای مدیریت کیفیت صدای واکنشی و فعال جمع آوری کند.
با حذف شبکه های سوئیچ مدار برای صدا، ویپ هزینه های زیرساخت شبکه را کاهش می دهد و ارائه دهندگان را قادر می سازد تا خدمات صوتی را از طریق شبکه هایی با باندهای پهن و خصوصی ارائه دهند. این موضوع باید شرکت ها را قادر سازد تا یک شبکه صوتی و داده واحد را اداره کنند.
VoIP همچنین با فعال کردن Failover سریع به دنبال قطع و ارتباطات اضافی بین نقاط پایانی و شبکه هاست و با انعطاف پذیری شبکه های مبتنی بر آی پی آن را تقویت می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویپ (VoIP) می توانید مقاله " تلفن های تحت شبکه IP Phone " را مطالعه نمایید.

تلفن تحت شبکه چیست

مزایای VoIP

از مزایای تلفن ویپ می توان به موارد زیر اشاره کرد
• هزینه کمتر؛ هزینه این تلفن ها کمتر از تلفن های سنتی و معمولی است.
• کیفیت بالاتر صدا؛ با استفاده از داده های فشرده نشده، صدا کمتر خفه شده و واضح به نظر می رسد.
• دسترسی آسان برای کارشناسان راه دور؛ این امر باعث شده که کارشناسان و کارمندانی که از راه دور کار می کنند ارتباط مناسبی با همکاران و هم تیمی های خود برقرار کنند.
• از دیگر ویژگی ها می توان به ضبط تماس، شناسه تماس گیرنده سفارشی، پست صوتی به ایمیل اشاره کرد.
در نرخ های بین المللی پائین هنگامی که از تلفن ثابت یک تماس بین المللی برقرار می شود، مدار سیمی را برای تماس به خارج از کشور اجاره می کند. باید در نظر داشت که تلفن های ویپ نیازی به خط سیمی ندارند و از اینترنت برای برقراری تماس استفاده می کنند، به این معنی که این خطوط هم ترافیک عادی دارند و هم هزینه کمتری.

معایب VoIP

برخلاف مزایایی که گفته شد، تلفن های VoIP معایبی دارد، مانند:
• عدم ردیابی تماس های اضطراری؛ ارتباط و تماس های ویپ از طریق دو آی پی در جهان صورت می گیرد که گاهی پیدا کردن منشا تماس ها غیرممکن است.
• عدم اعتماد؛ خدماتی که این تلفن ها ارائه می دهند بستگی به اینترنت دارد، بنابراین در صورت قطع شدن اینترنت اتصال با مشکل روبرو می شود. باید در نظر داشت در صورتی که خط ها شلوغ باشند صدا به وضوح مشخص نیست و کیفیت آن پائین می آید.
• عدم امنیت؛ شبکه اینترنتی همیشه با مسائل امنیتی همراه هستند. تلفن های ویپ نیز از این امر مستثنی نیستند. این خطوط ممکن است در معرض هک و بعضی ویروس ها نیز قرار بگیرند. موضوعاتی که گفته شد خطرات امنیت محسوب می شوند.
• کاهش سرعت اینترنت؛ یکی از موضوعات مهم در استفاده از این تلفن ها، اینترنت پرسرعت است. در صورتی که اینترنت کند شود انتقال صدا نیز به سختی صورت می گیرد و این موضوع از معایب اصلی این تلفن ها است.
 

نتیجه گیری

نتیجه این که با ورود تکنولوژی و فناوری، بسیاری از کسب و کار و شرکت ها تحت تاثیر آن قرار گرفتند. یکی از جاهایی که فناوری ورود کرد تلفن های سنتی یا آنالوگ بود که جای خود را به تلفن های اینترنتی یا VoIP داد. بنابراین بسیاری از مردم برایشان این پرسش پیش می آید که VoIP چیست؟ و چگونه کار می کند. تلفن اینترنتی VoIP بر روی شبکه های اینترنتی IP کار می کند و پیام های صوتی از طریق اینترنت رد و بدل می شود. بنابراین از طریق این تلفن ها، بسیاری از افراد در سراسر دنیا می توانند با هم در تماس باشند و ارتباط برقرار کنند. فقط کافی است که اینترنت داشته باشند.


منتشر شده در تاریخ : 1402.05.21

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از محصولات در زیر دیدن نمایید و با کارشناسان شرکت هاوش از طریق دکمه روبرو یا فرم در زیر، در ارتباط باشید

نوشته های مشابه