مقاله ها, راه حل ها, مرکز تماس

افزایش بهره وری با کاهش استرس در کال سنتر

افزایش بهره وری با کاهش استرس در کال سنتر

افزایش بهره وری با کاهش استرس در کال سنتر

عوامل استرس در مراکز تماس

آن چه خواهیم خواند

افزایش بهره وری با کاهش استرس در مرکز تماس چه رابطه ای دارند. باید دانست که  کار در مرکز تماس آسان نیست، در واقع، بیش از نیمی از کارمندان و کارشناسان مرکز تماس روزانه احساس می‌کنند که خسته هستند. نمایندگان مرکز تماس که بسیار تحت فشار هستند برای ارائه خدمات عالی به مشتریان تلاش می کنند و در صورتی که از این مهم و وظایفی که بر دوش دارند بخوبی برنیایند، باعث رکود بهره وری در مراکز می شوند. این مسیر بسیار سخت و خسته کننده است و مستلزم آن است که نمایندگان به صورت واکنشی عمل کنند و در هر لحظه، پاسخ گوی سوالات مشتریان باشند که این موضوع باعث احساس خستگی، ناتوانی یا استرس آن ها می شود. طبق گزارش هایی که از عملکرد کارشناسان و کارکنان مرکز تماس می دهند، بطور معمول آن ها درگیر استرس کاری هستند.

آن چه از پیش روی شما می گذرد در مورد افزایش بهره وری با کاهش استرس در مرکز تماس است، ما در شرکت هاوش تلاش می کنیم راهنمای خوبی برای تمام کسب و کارهایی باشیم که قصد دارند از خدمات مرکز تماس و امور مربوط به مشتریان استفاده کنند.   

 

رابطه کاهش استرس و افزایش بهره وری در مراکز تماس 

مراکز تماس، بعنوان یک تجارت مشتری محور، ارائه خدمات به مشتریان اولویت اصلی آن هاست. چرا که، رفاه و امنیت شغلی و مالی یک کارشناس برای موفقیت مرکز تماس ضروری است. باید دانست که کار در مرکز تماس می تواند بسیار استرس زا باشد. این امر مستلزم آن است که نمایندگان بصورت واکنشی عمل کنند و هر لحظه پاسخ گوی پرسش های مشتریان باشند و به مشکلات آن ها رسیدگی کنند، که این موضوعات ممکن است باعث احساس خستگی یا استرس آن ها شود. بطور تقریبی 87 درصد از کارمندان مرکز تماس درگیر استرس در محیط کار خود هستند. همه موضوعاتی که گفته شد باعث    کاهش بهره وری و در نتیجه عدم رضایت و وفاداری مشتریان خواهد شد، که همه موارد گفته شده خسارات جبران ناپذیری برای سازمان ها و کسب و کارها به بار می آورد.

 

اگر لیستی از ۱۰ شغل پر استرس را تهیه نمایید، حتما “ایجنت مرکز تماس” در کنار “پرسنل اورژانس بیمارستان” و “مامور کنترل ترافیک هوایی” و سایرین یکی از این لیست ده گانه می باشد. افزایش فشار بر ایجنت ها جهت حفظ و بهبود عملکرد به مراتب این کار را سخت تر خواهد کرد. با این حال ایجنت ها بر این باور هستند که در دراز مدت نمی توانند کیفیت را حفظ کنند، آن ها اشتباه خواهند کرد، تماس را پاسخ نخواهند داد و با مشتریان ارتباط خوبی برقرار نخواهد کرد و این کار به اصل مدیریت ارتباط با مشتری ضربه بزرگی میزند و به همین روال ادامه خواهند داد تا آن جایی که کار را ترک خواهند کرد و این وظیفه ی سنگینی را بر دوش مدیران قرار خواهد داد.مدیران باید بزرگ ترین منابع استرس را شناسایی کنند.

افزایش بهره وری مرکز تماس

برخی از منابع مهم ایجاد استرس عبارتند از:

رسیدگی به مشتریان خشمگین

 ایجنت های مرکز تماس همواره در تیررس مشتریان عصبانی، ناراحت و یا حتی سوء استفاده کنندگان قرار می گیرند و این در حالی است که بخش عمده ای یا حتی تمام عواملی که مشتری را به این حال درآورده است خارج از حیطه مسئولیت های ایجنت مرکز تماس می باشد. عواملی هم چون عدم فروش مناسب، کمبودهای محصول، عملکرد نادرست و یا حتی بسته بندی های بد، همگی عواملی هستند که یک مشتری را به مرحله ی عصبانیت می رسانند در حالی که هیچ کدام از این عوامل، ناشی از عملکرد ایجنت های مرکز تماس نبوده است. فقط تعداد بسیار کمی از ایجنت های مرکز تماس این شرایط را بخوبی کنترل و مدیریت می نمایند و بیش تر آن ها قادر به کنترل این شرایط نیستند که یا موجب تشدید عصبانیت مشتری می گردد یا خود ایجنت را به بیشینه فشار های روحی و روانی می رساند.
حال با نگاهی دیگر به این شرایط بنگریم:

“در حالی که ایجنت ها بطور پایدار با استرس رسیدن به بهترین عملکرد و کیفیت همراه هستند باید با مشتریان خشمگین سر و کار داشته باشند که عاملی برای افزایش استرس ایجنت است.”

افزایش بهره وری با کاهش استرس در کال سنتر

میزان استرس ایجنت مرکز تماس

شما بعنوان مدیر مرکز تماس در این شرایط باید راه کارهایی را به ایجنت ها ارائه نمایید. بعنوان مثال آن ها باید بدانند تا چه مرحله ای باید این تماس ها را کنترل نمایند و قانون کسب و کار شما تا کجا اجازه ی توهین توسط مشتری را می دهد و زمانی که اندازه ی این توهین ها به سقف تعیین شده رسید، راه حل آن ها برای ادامه مکالمه با مشتری چیست؟ می توانند تماس را قطع کنند یا لازم است تا تماس را به فرد دیگری که مهارت بیش تری برای چنین شرایطی دارد منتقل نمایند؟ آیا تماس هایی که نشان از سوءاستفاده توسط مشتری را دارد می توانند قطع شوند؟

تهدید های درون سازمانی عامل استرس ایجنت است.

تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه فونیکس در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که ۷۵ درصد از ایجنت ها از این که توسط دیگر عوامل مرکز تماس مورد تهدید قرار گرفته اند، گزارش داده اند. بسیاری از عوامل مرکز تماس بخصوص آن ها که سابقه ی بیش تری دارند و یا از زیرکی خاصی بهره می برند، بخش عمده ای از کار خود را به ایجنت های کم سابقه تر محول می کنند و این فعالیت را بشکلی زیرکانه از مدیران سازمان خود پنهان می نمایند و همین امر فشار بحران زایی را به دیگر ایجنت ها تحمیل می نماید و شما بعنوان بعنوان مدیر مرکز تماس موظف هستید این عوامل را شناسایی نموده و در گام نخست این گونه رفتار را در آنان از بین ببرید و در غیر این صورت چنین افرادی را از سازمان حذف کنید.

مدیران غیر مسئول عامل دیگری برای استرس ایجنت هستند.

بسیاری از شکایت های ایجنت های مراکز تماس، از مدیران سازمان است. متاسفانه بسیاری از شرکت ها تمایل دارند تا زمانی که کارها پیش می روند، مدیران خود را حفظ کنند ولی این تفکر ناقص است. در دراز مدت مدیران بد، افراد خوب زیادی را حذف خواهند کرد و پول زیادی را بعنوان هزینه ی استخدام دوباره به شرکت ها تحمیل می کنند، پس لازم است تا صاحبان کسب و کارها اطمینان حاصل کنند که مدیران و سرپرستان مرکز تماس، بر اساس توانایی آن ها در هدایت درست و مثبت عوامل مرکز تماس ارزیابی می شوند و ملاک تنها میزان مشارکت آن ها در مرکز تماس نباشد.

نگاه داشتن یک فرهنگ درست برای مرکز تماس با نگرشی مثبت و دیدگاهی خانواده نگر، باعث کاهش هزینه های عملیاتی، بهبود تعامل کارمندان با مشتریان، کاهش زمان های بیماری و سالم ماندن کارمندان خواهد شد که در دراز مدت، استرس کمتری را به عوامل مرکز تماس تحمیل خواهد کرد که نتیجه ی آن موفقیت بیش تر برای شرکت شما خواهد بود.

افزایش بهره‌وری در کال سنتر

با کاهش استرس در کارکنان کال سنتر، می‌توانید بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید. در ادامه، به بررسی مزایای افزایش بهره‌وری در کال سنتر خواهیم پرداخت:

  1. افزایش کیفیت خدمات

با افزایش بهره‌وری در کال سنتر، کارکنان می‌توانند به بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان کمک کنند. این می‌تواند به رضایت بیشتر مشتریان، و بالا بردن اعتماد آن‌ها به شرکت منجر شود.

  1. افزایش فروش‌ها

با بهبود کیفیت خدمات، می‌توانید به فروش‌های بیشتری دست یابید. بازخورد خوب از مشتریان، به شما کمک می‌کند تا بهبودهای لازم در خدمات خود ایجاد کنید و این می‌تواند به افزایش فروش‌ها و در نتیجه افزایش درآمد شرکت منجر شود.

  1. کاهش هزینه ‌ها

با افزایش بهره‌وری کارکنان کال سنتر، می‌توانید هزینه‌های تولید را کاهش دهید. با کاهش تعداد تماس‌های تکراری و در نتیجه کاهش تعداد کارکنان مورد نیاز، می‌توانید به کاهش هزینه‌های خود بپردازید.

نتیجه‌گیری :

در نهایت، می‌توان گفت که با کاهش استرس در کارکنان کال سنتر، می‌توانید بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید. با ارائه آموزش‌های ضد استرس، ارائه مرخصی‌های بیشتر، و ارائه فضای کاری مناسب، می‌توانید به کاهش استرس کارکنان و افزایش بهره‌وری آن‌ها کمک کنید. این می‌تواند به بهبود کیفیت خدمات، افزایش فروش‌ها، و کاهش هزینه‌های تولید منجر شود. بنابراین، افزایش بهره‌وری با کاهش استرس در کال سنتر، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن با مشتریان خود ارتباطات یکپارچه برقرار کنند.

 


منتشر شده در تاریخ : 1398.04.26

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از محصولات در زیر دیدن نمایید و با کارشناسان شرکت هاوش از طریق دکمه روبرو در ارتباط باشید

نوشته های مشابه