مقاله ها, راه حل ها, مرکز تماس

دورکاری

دورکاری

دورکاری

کاهش هزینه ها

کار از راه دور همچنین می تواند منجر به کاهش هزینه برای مراکز تماس شود. بدون نیاز به دفتر فیزیکی، مراکز تماس می توانند در هزینه های اجاره، آب و برق و سایر هزینه های مربوط به نگهداری دفتر صرفه جویی کنند. علاوه بر این، کارگران از راه دور اغلب از تجهیزات و فناوری خود استفاده می کنند که هزینه های مراکز تماس را بیشتر کاهش می دهد.

چالش های مراکز تماس

در حالی که کار از راه دور می تواند مزایای بی شماری را برای مراکز تماس به همراه داشته باشد، چالش هایی نیز به همراه دارد. کارکنان از راه دور ممکن است احساس انزوا و قطع ارتباط با تیم کنند، که می تواند منجر به کاهش روحیه و تعامل شود. علاوه بر این، کار از راه دور می‌تواند چالش‌هایی را از نظر ارتباط و همکاری ایجاد کند، و کسب‌وکارها را ملزم به اتخاذ فناوری‌ها و فرآیندهای جدید برای اطمینان از مدیریت ارتباط با مشتری و هماهنگی مؤثر می‌کند.


چه کسانی می توانند دورکاری می کنند؟


بدون درنگ می توان به این پرسش این گونه پاسخ داد: “همه”

بر اساس گزارش های FlexJobs و Workplace بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ تعداد افراد دورکار به میزان ۱۵۹% رشد داشته است. در این گزارش ۴٫۷ میلیون نفر در آمریکا که معادل ۳٫۵% نیروی کار هستند را کارکنان دورکار تشکیل می دهند که البته این میزان در سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ بشدت افزایش یافته است و دلایل این رشد بسیار آشکار است: برای کارکنان اداری، فن آوری و ستادی، کار کردن از خانه آسان تر است. آن ها با در اختیار داشتن اینترنت مناسب، بطور فعال در یک ارتباط یکپارچه با هم هستند. تعدادی از کارکنان بصورت تمام وقت از راه دور کار می کنند و تعدادی دیگر ممکن است برخی روزها دورکاری کنند و برخی از روزهای دیگر را در محل کار حاضر شوند که البته همه ی این موارد به نوع کار و شرح وظایف آن ها بستگی دارد.


دستاوردهای دورکاری

مزایای زیادی برای دورکاری وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به موردهای زیر اشاره کرد:

به کارکنان در ساعات کار و محل کار خود آزادی بیش تری می دهد و همین امر انعطاف پذیری بیش تری را برای کارکنان در حفظ تعادل میان کار و تعهدهای شخصی مانند انتخاب مدرسه یا مراقبت از یک عضو بیمار خانواده می دهد.

بطور کلی کار کردن از خانه بعلت حضور در محیط تحت مسئولیت کارکنان حواس پرتی کمتری را بهمراه دارد.

کاهش زمان رفت و آمد خود عامل مهمی است که البته باید به آن صرفه جویی اقتصادی را هم اضافه کرد.

دورکاری هم چنین مزایای زیادی را هم برای کارفرمایان بهمراه خواهد داشت. بطور کلی اجازه دادن به کارکنان برای دورکاری، آن ها را برای سازمان مفید تر می سازد و این به شرکت سود می رساند. به احتمال خیلی زیاد، کارکنان با دورکاری شاد تر خواهند بود و در نتیجه بیش تر در کنار شرکت می مانند. دورکاری یا Telecommuting باعث صرفه جویی در هزینه های اداره شرکت ها خواهد بود.

 

ایرادهای دورکاری

با همه ی مزایا و دستاوردهای دورکاری، ایرادهایی هم وجود دارد که توجه به آن ها بسیار مهم است. نخست آن که کارکنان دورکار باید بشدت با انگیزه باشند و به آسانی دچار حواس پرتی نشوند. هم چنین باید یک مکان امن برای انجام کار خود پیدا کنند مانند یک اتاق کار در منزل یا میزی در یک کافی شاپ. هم چنین برخی از افراد هم ترجیح می دهند تا بیش تر منزوی باشند و بهمین دلیل می خواهند تا از خانه کار کنند و ممکن است این موضوع بر منزوی شدن بیش تر آن ها تاثیر بگذارد.

به هر حال در تعیین استراتژی های دورکاری مهم است تا تمامی این نکته های مثبت و منفی در نظر گرفته شود.


چه کارهایی با دورکاری انجام پذیرند؟

بسیاری از شغل ها از جمله فروش، خدمات مشتری، بازاریابی، روابط عمومی و بسیاری از شغل های مرتبط با فن آوری مانند برنامه نویسی، طراحی و … را می توان از راه دور انجام داد. البته امروزه مشاغل پیچیده تری نیز مانند پزشکی و امور بهداشتی نیز بصورت دورکاری انجام می شود.

اگر می خواهید در مورد انجام دورکاری از کارفرمای خود بپرسید، لازم است تا برای انجام کار بصورت دورکاری یک برنامه استراتژیک داشته باشید و مشخص کنید که می خواهید بصورت تمام وقت دورکاری کنید یا پاره وقت و البته مطمئن شوید که آیا انجام دورکاری می تواند بنفع شرکت باشد؟ آیا این روش موجب صرفه جویی برای شرکت می شود؟ آیا دورکاری می تواند میزان بهره وری را افزایش دهد؟ به هر روی باید تمام این مورد ها را بسنجید و هم چنین نوع و روال ارتباط خود با سایر همکاران را هم مشخص کنید.

به یاد داشته باشید از آن جا که بطور معمول کارکنان درخواست دورکاری دارند ما مسئولیت بررسی و پیش بینی همه ی این مسائل را برعهده ی کارکنان گذاشتیم ولی اگر کارفرمایان قصد ایجاد بستر دورکاری برای کارکنان خود دارند باید پیش بینی های لازم را برای این امر بخوبی در نظر داشته باشند.

 


منتشر شده در تاریخ : 1399.01.20

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از محصولات در زیر دیدن نمایید و با کارشناسان شرکت هاوش از طریق دکمه روبرو در ارتباط باشید

نوشته های مشابه