مقاله ها, راه حل ها, مرکز تماس

سیپ ترانک چیست

سیپ ترانک چیست

سیپ ترانک چیست

آن چه از پیش روی شما می گذرد در مورد ” سیپ ترانک چیست ” است، ما در مجموعه هاوش امیدواریم راهنمای خوبی برای تمام کسب و کارهایی باشیم که، قصد دارند از خدمات مرکز تماس و خدمات مربوط به مشتریان استفاده کنند.

SIP Trunk

اگر بخواهیم ساده ترین تعریف را داشته باشیم باید بگوییم SIP Trunk یا ترانک SIP، یک لینک ارتباطی مبتنی بر پروتکل SIP (پروتکل اس آی پی که میان ایرانی ها با نام سیپ رایج است) میان دو مرکز تلفن است. این دو مرکز تلفن می توانند مراکز تلفن خصوصی یک سازمان یا شرکت باشند و یا این که یکی از آن ها مرکز تلفن مخابراتی و دیگری مرکز تلفن یک سازمان یا شرکت باشد.

SIP Trunk یا ترانک SIP می تواند انتقال دهنده ی صدا، تصویر، کنفرانس صوتی یا تصویری یا حتی برقرار کننده ی ارتباط میان برنامه های کاربردی نیز باشد.

برای برقراری یک SIP Trunk یا سیپ ترانک بایستی مرکز تلفن های طرفین این ارتباط، قابلیت پشتیبانی از پروتکل SIP را داشته باشند.

بطور عمومی به مرکز تلفن خصوصی (آن چه صاحبان کسب و کار ها در سازمان خود برای توزیع تماس ها یا استفاده ی اشتراکی از منابع مخابراتی استفاده می کنند) PBX و چنان چه قابلیت پشتیبانی از پروتکل های مبتنی بر IP را داشته باشد IP-PBX گفته می شود. (به یاد داشته باشید که مراکز تلفن سانترال نیز همان PBX هستند)

سیپ ترانک چیست

سیپ ترانک 

مرکز تلفن عمومی یا ارائه دهنده ی خدمات مخابرات نیز PSTN و خدمات تلفن مبتنی بر شبکه یا اینترنت را نیز ITSP می نامند.

با گسترش شبکه های کامپیوتری در کشور و هم چنین سهولت در راه اندازی SIP Trunk یا ترانک SIP که البته همواره با هزینه های بسیار پایین تری نسبت به خطوط ستنی مخابراتی همراه می باشند، شرکت مخابرات ایران یا شرکت های مخابرات استان ها اقدام به واگذاری خطوط مخابراتی مبتنی بر SIP Trunk یا سیپ ترانک نموده اند و در کنار آن ارائه خطوط E1 یا PRI که سال ها رایج بوده و البته هزینه های بسیاری را به مخابرات و کاربر تحمیل می نمود، رو به کاهش است. به همین روی شرکت مخابرات ضمن ارائه ی خدمات بهتر و سریع تر، خطوط SIP Trunk یا ترانک SIP را به مشتریان تجاری خود پیشنهاد می دهد.

خطوط SIP Trunk یا ترانک SIP مشابه خطوط E1 یا PRI شامل چندین کانال ارتباطی هم زمان می باشند که البته محدودیت E1 که شامل ۳۰ خط هم زمان است را ندارند و می توانند بیش از این تعداد کانال را نیز دارا باشند.

کاهش هزینه های خرید و راه اندازی، سهولت در مراحل تحویل و البته کاهش تعرفه های مخابراتی باعث شده است که صاحبان مشاغل روی به خرید اشتراک SIP Trunk یا ترانک SIP آورده و ارتباط های سازمان خود را گسترش و بهبود بخشند.

حال شاید برای برخی از صاحبان کسب و کارها این پرسش پیش آید که برای در اختیار داشتن چنین امکاناتی چه اقدام هایی بایستی انجام دهند؟

سیپ ترانک چیست

پاسخ به پرسش بالا دو بخش دارد:

بخش اول مربوط به در اختیار گرفتن اشتراک این خطوط است که باید به سایت رسمی مخابرات مراجعه نموده و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند و یا این که به مرکز مخابراتی منطقه خود مراجعه نمایند.

بخش دوم مربوط به تامین تجهیزات لازم در سازمان ایشان می باشد که باید به شرکت های ارائه دهنده ی مراکز تلفن مبتنی بر IP یا IP-PBX مراجعه نمایند.

در همین راستا به اطلاع می رساند شرکت هاوش با نزدیک به دو دهه پیشینه ی حضور در بازار فن آوری اطلاعات و ارتباطات و بعنوان متولی و معتبرترین ارائه دهنده ی راه کارها و محصولات شرکت AVAYA در ایران، افتخار دارد تا از نخستین مرحله ی تصمیم گیری تا راه اندازی مرکز تلفن مبتنی بر IP یا IP-PBX با معتبرترین برند جهانی (AVAYA) که بیش از ۱۰۰ سال سابقه داشته و بالغ بر ۶۰% از سهم بازار را در اختیار دارد ارائه دهنده ی خدماتی شایسته به مدیران کسب و کارها باشد،

ما در این راه با سال ها حضور و افتخار ارائه ی خدمات به صدها سازمان و شرکت، با در اختیار داشتن کارشناسان زبده و راه کارهای ایده آل و مقرون به صرفه در خدمت صاحبان مشاغل هستیم.

نتیجه‌گیری:

سیستم سیپ ترانک، به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای ارتباطی در شبکه‌های تلفنی، در حال حاضر بسیار پرکاربرد است و در بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارها به کار می‌رود. این سیستم امکان ارتباط بین دستگاه‌های تلفنی و شبکه‌های دیگر را فراهم می‌کند و باعث کاهش هزینه‌های ارتباطی برای کاربران می‌شود. همچنین، استفاده از این سیستم، امکان برقراری تماس با دستگاه‌های تلفنی دیگر، از جمله تلفن‌های همراه، را فراهم می‌کند. در نتیجه، استفاده از سیستم سیپ ترانک، به عنوان یکی از بهترین راه‌های ارتباطی در شبکه‌های تلفنی، بسیار مفید است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.


منتشر شده در تاریخ : 1396.03.21

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از محصولات در زیر دیدن نمایید و با کارشناسان شرکت هاوش از طریق دکمه روبرو در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید